İstanbul Hurdacı

Çinko Hurda Fiyatları 

Çinko hurda fiyatları birçok müşteri tarafından merak edilen konulardan biridir. Hurdaların fiyatları, türlerine göre değişiklik gösterir. Hurda sektöründe alımı en çok yapılan maddelerden biri olan çinko, geri dönüşüm endüstrisinde önemli bir yer tutar. Bu nedenle yüksek fiyatlı hurda çeşitleri arasında çinkoyu saymak mümkündür. Ancak hurdanın fiyatının belirlenmesine etki eden birçok faktör bulunur. Bu faktörlerin neler olduğunu ve çinko hurda hakkında diğer merak edilenleri yazımızda sizler için açıklayacağız.

Çinko Hurda Nedir?

Çinko, doğada en fazla bulunan maddelerden biri olarak bilinir. Dünyada ilk olarak Hindistan’da keşfedilmiş ve kullanımı bu bölgeden yayılmıştır. Çinko hurda, daha çok diğer metallerle karıştırılarak kullanılan bir üründür. Yalın haliyle yumuşak bir madde olduğu için başka maddelerle alaşım halinde kullanılmaya son derece uygundur. Hurda sektöründe tercih edilmesinin nedeni de yapısının kolaylıkla şekil almasıdır. İşlenmeye müsait olduğu için geri dönüştürülerek tekrar kullanıma sokulur. 

Hurda sektöründe yaygın olarak kullanıldığı için çinko hurda fiyatları genellikle satıcıları memnun edecek düzeydedir. Ancak çinko hurdaların kendi içinde de türlere ayrıldığını ve fiyatlandırma da bunun da etkili olduğunu unutmamak gerekir. Bu türler;

 • Çinko Oksit,
 • Çinko Klorür,
 • Çinko Sülfür,
 • Çinko Metil şeklinde sıralanabilir. 

Her bir çinko türü farklı alanlarda kullanıldığı için özel olarak değerlendirilmeli ve fiyatlandırılmalıdır.

Çinkonun yapısında demir oksit, kükürt ve karbon bulunur. Bu sebeple diğer maddelerin parlatılması için de kullanılması mümkündür. Geri dönüşüm yapan fabrikalarda sac plakası şeklinde ya da eritilerek külçe kalıp halinde kullanılır. Endüstriyel üretimde pek alternatifi olmayan bir ham madde olduğu için geri dönüşüm ve hurdacılık sektöründe çinko oldukça değerlidir.

Çinko Hurda Nerelerde Kullanılır?

Çinko hurda fiyatları
Çinko Hurda Nerelerde Kullanılır?

Kolaylıkla şekil aldığı için çinko hurdanın farklı endüstrilerde kullanımı oldukça yaygındır. Genel olarak kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Otomotiv Sektörü: Genellikle çinko ile arabaların çeşitli parçaları yapılır. Akü bu parçaların başında gelir. Normal bir aküde yüksek oranda çinko malzeme bulunur. Arabaların lastiklerinin yapımında da çinkodan faydalanılır.
 • Para İmalatı: Madeni paraların çok ağır olmaması ve istenilen şekli rahatlıkla alabilmesi önemlidir. Bu sebeple sadece ülkemizde değil yurt dışında üretilen çoğu madeni parada çinko vardır. 
 • Galvanize Çelik Üretimi: Galvanize çelik üretimi, çinkonun yoğun olarak kullanıldığı alanlardan biridir. Çeliğin yapısını sağlamlaştırmak için kullanılır. Bu sayede çeliğin aşınması önlenir. 
 • Pil Sektörü: Çinko, pil yapımında pilin gövdesi için kullanılır. Hemen her tür pilin yapımında kullanıldığı için pil sektöründe önemli bir yeri bulunur. Enerji akışını kolayca iletebilmesi çinkoyu pil üretiminde öne çıkarmıştır.
 • Mücevher Sektörü: Mücevher yapımında da çinko maddesinden yararlanılır. 
 • Sanat: Güzel sanatlar alanının görsel sanatlar dalında çinkodan faydalanılır. Şekil alabilirlik özelliği sanatçının maddeyi istediği forma sokmasına yardımcı olur. 

Örneklerden de anlaşılabileceği üzere birbiri ile uzak olan sektörlerde bile çinkonun kullanım alanları vardır. Bu açıdan en yaygın olarak kullanılan hurda çeşitlerinin başında gelir. Kullanım alanlarının fazlalığı sebebiyle artan çinko hurda fiyatları, avantajlı bir satış imkanı vadeder. WhatsApp üzerinden bizim ile görsellerinizi paylaşabilirsiniz.

Güncel Çinko Hurda Fiyatları

Çinko hurda fiyatları
Güncel Çinko Hurda Fiyatları

Çinko hurda fiyatları birçok faktöre göre değişiklik gösterir. Bu faktörler:

 • Piyasanın durumu,
 • Çinkonun sektördeki bulunurluk miktarı,
 • Endüstriyel talep,
 • Ekonomik nedenler olarak sıralanabilir. 

Bu faktörler sadece çinko için değil tüm hurda malzemeler için geçerlidir. Fakat çinko, diğer ürünlere kıyasla fiyatlandırma olarak daha stabildir. Çünkü hurda sektörüne asıl yön veren inşaat sektörü ile çok fazla ilişkisi yoktur. Diğer malzemelerde yaşanan sürekli zamlar çinkoyu doğrudan etkilemese de yine de fiyatlandırmada değişimler görülebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Çinko Hurda Sık Kullanılan Hurdalardan mıdır?

Çinko hurda, demir ve alüminyumdan sonra en çok kullanılan hurda türleri arasındadır. Kullanım alanların değişikliği çok fazla kullanılmasına ve geri dönüştürülmesine çok açmıştır.

Çinko Hurda Neden Külçe Hale Getirilir?

Esnek yapısı olduğu için önce topluca eritilir ve daha sonra külçe kalıplar içerisinde soğutulur. Kolay şekil aldığı için külçe halinde muhafaza edilmesi daha kolaydır. Yeniden kullanılacağı zaman tekrar eritilmesi mümkündür.

Çinko Hurda Nerelerde Kullanılır?

Çinko hurda, geri dönüştürülerek otomotiv, sanat, pil, döküm gibi farklı alanlarda kullanılır. Özellikle çatılarda kullanıldığı bilinmektedir. Sac şeklindeki çatılarda çinko malzeme kullanımı fazladır. Arabaların lastiğinden kasasının yapıma kadar kullanılmaktadır. Pillerin ise gövde kısmında iletkenliği arttırmak için kullanıldığı bilinir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WhatsApp Hattı Hemen Ara