İstanbul Hurdacı

Hurdacı

Hurdacı denildiği zaman akla ilk olarak sokakta el arabası ya da küçük kamyonetlerle gezen kişiler gelse de aslında oldukça kapsamlı ve önemli bir sektördür. Atıl malzemeleri toplama işlemlerinde küçük arabalar, büyük kamyon veya kepçeler kullanılır. Hurdacılar, bu araçlarla genellikle kullanılmayan ve geri dönüşüme uygun malzemeleri toplayan kişilerdir. Bu meslek grubunda çalışanlar,  her hurda cinsi hakkında bilgiye sahiptir.

Hurdacı durumunda bulunan ürünler artık kullanılamaz hale gelmiş demektir. Bu hususta hurdacıların ana görevi, kullanılamaz durumda olan ürünleri toplamak ve geri dönüşüme kazandırmaktır. Hurdacılar, bireysel ya da belli bir firmaya bağlı olarak çalışabilir. Bireysel çalışanlar, daha küçük çaplı ve genellikle sokakta çalışma sürdürürken; firmaya bağlı olan kişiler, daha profesyonel çalışmaktadır. 

Hurda Nedir?

Hurda bir imalat işi sonucu ortaya çıkan ve atılan malzemedir. Bu malzemeler hurda kapsamına girdiğinde geri dönüştürülebilir bir hal alır. Atıl malzemeler; bakır, demir, plastik gib birçoki malzemeden oluşur. Bunların arasında en değerli olanlar ise metal hurdalardır. İnşaat alanları, arabalar, ev eşyalarından elde edilen materyallerin alım satım işleri ile geri dönüşüm sektörü ilgilenir. 

Günümüzde atıl malzemelerin çöpe atılması, çevre ve insan sağlığını yüksek oranda tehdit ediyor. Bu ürünler, doğadan uzun zaman kaybolmayıp suyu, toprağı ve havayı zehirler. Hurdaların geri dönüştürülmesi ile kötü durumların önüne geçilir. Gelecekte çevremizin daha güzel olmasına katkı sağlar.

İstanbul Hurdacı Firmaları

Hurdacı
İstanbul Hurdacı Firmaları

İstanbul, Türkiye’nin en büyük ve en kalabalık şehridir. Endüstri, sanayi ve inşaat alanında oldukça fazla çalışmalar sunan bu şehirde haliyle atık miktarı fazladır. Her gün tonlarca hurda açığa çıkan İstanbul’da hurdacılık sektörünün yeri oldukça önemlidir. Bu hususta şehrin birçok noktasında hurdacı firmaları bulunur. Bunlar genellikle Anadolu ve Avrupa yakası olarak ikiye ayrılmaktadır. 

İstanbul’da faaliyet gösteren CMS Hurda, birçok farklı noktadan hurda alımı gerçekleştirir. Hurdaların her birini özenle inceleyen firma; bu ürünleri geri dönüşüme kazandırmak ve doğaya katkı sağlamak amacıyla faaliyetlerini sürdürür.

Hangi Hurda Çeşitleri Alınır?

Hurdacı
Hangi Hurda Çeşitleri Alınır?

Hurdalar, geri dönüşüme kazandırmak amacıyla toplanan atıl maddelerdir. Hurdacı firmaları bunları toplar, ayırır ve geri dönüşüm fabrikalarına götürür. Alınan materyal çeşitlerinden bazıları ise şunlardır:

  • Bakır
  • Demir
  • Kablo
  • Alüminyum
  • Sarı
  • Kurşun

Kullanılamaz durumda olan bazı eşyaların ayrıştırılması ile yukarıdaki hurda türleri elde edilir. Hurda firmaları bunları türüne göre depolar ve tekrar kullanılabilir hale getirilmesi için geri dönüşüm fabrikasına götürür. Böylece hem çevreye hem de ekonomiye katkıda bulunur. 

Hurdacı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hurdacı
Hurdacı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Geri dönüşüm, oldukça önemli ve özen gösterilmesi gereken bir sektördür. Bu yüzden hurdacı seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktada en önemli konulardan biri, güvenilir bir firma seçmektir. Ayrıca profesyonel bir ekibe sahip hurdacı seçmek de ürünleri doğru bir şekilde satmak açısından önem taşır. 

Hurda sektöründe dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, fiyattır. Hurdalarda fiyatlar ürünün cinsine, değerine ve miktarına göre belirlenir. Çeşitli nedenlerden dolayı hurda fiyatları güncellenir.  Bu konuda güncel fiyatlar üzerinden satın alan hurdacı hizmetinden yararlanmak güvenilir bir alım-satım işlemi için önemlidir. WhatsApp üzerinden görsellerinizi bizim ile paylaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Hurdacılığın Avantajları Nelerdir?

Hurdacılık atıl maddeleri geri dönüşüme kazandırarak hem ekonomiye hem de çevreye yüksek oranda katkı sağlar.

Hurdacılar Nasıl Çalışır?

Hurdacılar özel ekipmanları ile hurdaları toplar ve ayrıştırırlar. Bu işlem sırasında evlere, iş yerlerine ve inşaatlara giderek hurdaları özenle alırlar.

Hurdacılık Kazançlı mıdır?

Hurdacılıkta alınan ürünün cinsine göre kazanç elde edilir. Eğer kapsamlı bir firma altında hurdacılık yapılırsa bu iş kazançlı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WhatsApp Hattı Hemen Ara